Dla jakiej sytuacji biznesowej warto wybrać kasę systemową i dlaczego?

Systemowa kasa fiskalna Elzab Delta Max E

W sprawie technologii sprzedaży o pewnych kwestiach wiadomo nie od dziś. Z jednej strony współczesne urządzenia rejestrujące cechuje dość spora uniwersalność, z drugiej jednak wiele przedsiębiorstw – ze względu na odmienność branż czy swój indywidualny charakter – potrzebuje konkretnych narzędzi pracy. Dlatego też powstają skonkretyzowane rozwiązania, takie jak systemowe kasy fiskalne. Jaka jest ich specyfika? Co dokładnie funkcjonalności mają one do zaoferowania?

Kasy systemowe i ich typowe cechy

Jak to zwykle bywa przy opisywaniu urządzeń, także fiskalnych, warto zacząć od wspomnienia o kwestii wyglądu tego typu technologii. Choć obecnie nie jest to już „żelazną regułą”, to wciąż wiele kas systemowych charakteryzuje się solidną, ale i dość dużą konstrukcją. Spore gabaryty tych urządzeń wymagają nieco więcej wolnej przestrzeni na stanowisku pracy. Zdecydowanie też można powiedzieć, że modele te są dokładnym przeciwieństwem mobilnych kas rejestrujących. Ale oczywiście wielkość konstrukcji nie bierze się znikąd. Wręcz przeciwnie – kryje niebagatelne możliwości.

Jeśli chodzi o same parametry i funkcjonalność, kasy systemowe zdecydowanie wyróżniają się naprawdę dużą bazą towarową. W porównaniu do segmentów mniejszych modeli, posiadających mniej więcej od kilku do kilkunastu tysięcy PLU, opisywane urządzenia rejestrujące mogą zaoferować nawet kilkadziesiąt PLU i więcej. Wynik ten może wciąż nie dorównuje drukarkom fiskalnym, jednak pozwala uzyskać „samowystarczalną” technologię sprzedaży o dość sporej liczbie pozycji towarowych do zaprogramowania. Za tym idzie zresztą inne, ciekawe rozwiązanie w kasach systemowych, a mianowicie – dość rozbudowana klawiatura. Jak nietrudno się domyślić, umożliwia ona zaprogramowanie znacznie większej liczby skrótów, nawet ponad sto. Udogodnienia te usprawniają obsługę tak pojemnej bazy towarowej, np. poprzez znaczne przyspieszenie sprzedaży popularnych towarów i usług.

Ale od czego w zasadzie bierze się nazwa „kasa systemowa”? Ta w końcu nie jest bez znaczenia. Urządzenia rejestrujące, o jakich mówimy, dysponują zwykle rozbudowanymi standardami komunikacyjnymi. Mowa o licznych złączach typu RS232 czy USB, a także interfejsach typu Ethernet (do połączenia z niezwykle szybką, komputerową siecią LAN) bądź nawet modułach służących bezprzewodowej wymianie danych. Dzięki temu taka kasa jest w stanie równocześnie współpracować z różnymi urządzeniami peryferyjnymi, jak ekran dotykowy, terminal płatniczy, waga elektroniczna czy skaner kodów kreskowych. Jednym słowem, pozwala na stworzenie dużego, płynnie działającego systemu sprzedaży.

Systemowa kasa fiskalna – gdzie się sprawdzi?

Z pewnością znajdzie się niejedna branża i niejedno przedsiębiorstwo, w których tego rodzaju modele znajdą zastosowanie. Niemniej, z powyższego opisu wyłania się obraz warunków, w których kasy systemowe sprawdzą się w szczególności. Przede wszystkim mówimy o urządzeniu zdecydowanie do działania w trybie stacjonarnym, funkcjonowania w punktach handlowo-usługowych, posiadających odpowiednią przestrzeń na stanowisku pracy. Ponadto, funkcjonalności tej technologii współgrają m.in. z bogatym asortymentem firmy i są gotowe na duże natężenie ruchu. Taką kasą fiskalną powinni zainteresować się również przedsiębiorcy, którzy myślą o korzystaniu z różnorodnych urządzeń peryferyjnych.

1 Comment

  1. manzino

    moj biznes nie wymaga az takiej technologii (i nieco kosztownej) ale pewnie gdybym mial wieksze przedsiebiorstwo wiekszy asortyment itd. itd. to tez bym zainwestowal w systemowa

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *