Rozsądny wybór urządzenia fiskalnego – kilka aspektów sprawy

Novitus Sento Online - kasa fiskalna

Na wybór urządzenia rejestrującego sprzedaż składa się kilka aspektów. Podstawowym często okazuje się dopełnienie obowiązków wynikających z przepisów prawnych. Ale do istotnych należą również takie, jak funkcjonalność danego modelu czy jego odporność na trudne warunki pracy. I oczywiście nie bez znaczenia jest tu koszt samej technologii. W każdej z tych kwestii da się powiedzieć kilka słów, które z pewnością warto wziąć pod uwagę przy wyborze kasy bądź drukarki fiskalnej.

Kasa czy drukarka? Czyli zagadnienie z kategorii podstawowych

W zasadzie w każdym, omawianym przez nas aspekcie istotną rolę odegra precyzyjne określenie własnych preferencji użytkowych oraz specyfiki prowadzonej działalności. Te informacje pomogą nam w wyborze stosownego rozwiązania technologicznego. Musimy się zastanowić, czy wolimy kasę fiskalną – urządzenie samowystarczalne, czy np. drukarkę rejestrującą, która wprawdzie potrzebuje komputera i programu sprzedażowego do prawidłowego funkcjonowania, jednak w niejednym przypadku może zaoferować dodatkowe możliwości: czy to w postaci obsługi znacznie pojemniejszej bazy PLU, czy np. konfiguracji wydruku różnego typu dokumentów. Profil firmy, a konkretnie tryb pracy ma wręcz bezpośrednie przełożenie na zasadność wyboru konkretnego modelu. W punkcie handlowym sprawdzi się np. większe urządzenie stacjonarne, wyposażone w dodatkowe interfejsy komunikacyjne i funkcje. Jeśli jednak wykonujemy obowiązki służbowe w terenie, naszą uwagę powinniśmy skierować na kasy i drukarki mobilne, charakteryzujące się znacznie mniejszymi gabarytami czy sporą wydajnością wbudowanego akumulatora.

Urządzenie prostsze i tańsze, czy droższe i bogatsze w rozwiązania?

Nie da się ukryć, że sprawa ceny kasy lub drukarki rejestrującej należy do tych, które najbardziej interesują przedsiębiorców. Zwłaszcza, jeśli wydatek ten staje się konieczny głównie z uwagi na obowiązujące prawo. Jednak na to zagadnienie również można spojrzeć z różnych stron. Jeśli podatnik nie ma zbyt rozbudowanych preferencji użytkowych, a jego firma nie wymaga najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i wsparcia wielu urządzeń peryferyjnych – możliwe, że w takim przypadku wystarczy tańszy, prostszy model. Po co bowiem przepłacać na rzecz funkcji, z których przedsiębiorca miałby nie korzystać? Z drugiej strony, jeśli mówimy o bardziej wymagającym biznesie, większym natężeniu ruchu, trudniejszych warunkach pracy i działalności, w której nowoczesne rozwiązania realnie przełożyłyby się na komfort i efektywność realizacji zadań sprzedażowych – nie ma sensu przesadnie oszczędzać na solidności wykonania, dodatkowych opcjach współpracy z urządzeniami peryferyjnymi, parametrach typu zasobność bazy towarowej (PLU) i możliwościach, jakie potrafią oferować bardziej zaawansowane modele. Chodzi w końcu bowiem o inwestycję w narzędzia pracy, które zaowocują sprawniejszą obsługą klientów i lepszymi wynikami finansowymi.

Co o Twoim wyborze mówią przepisy fiskalne?

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego urządzenia rejestrującego może być regulowany przez obowiązujące prawo. Przykład? Obecnie nie wszyscy przedsiębiorcy muszą korzystać z modeli online. Jednak w treści nowelizacji ustawy o VAT zostały wyszczególnione branże zobligowane do pracy z kasami lub drukarkami fiskalnymi, komunikującymi się przez internet z CRK. Przedsiębiorca reprezentujący taką działalność musi zatem zrezygnować z dawniejszych modeli z elektroniczną kopią paragonów na rzecz rozwiązań nowej generacji. Ta kwestia pozostaje również istotna w innym kontekście, a mianowicie – związanym z ustawową ulgą. Dobrze znana refundacja z budżetu państwa (maksymalnie 90% wartości urządzenia rejestrującego, ale nie więcej, niż 700 zł) obecnie przysługuje wyłącznie w przypadku kas i drukarek online. Jeśli zatem, tropem rozważań zawartych we wcześniejszym akapicie, zależy nam na obniżeniu kosztów technologii sprzedaży – powinniśmy ten aspekt prawny również wziąć pod uwagę.

1 Comment

  1. waldemarrrro

    co by nie mówić, czy chcemy tego czy nie, rozsądnym wyborem jest po prostu zakup urządzenia fiskalnego. jest lub też musi być. albo prędzej czy później nim będzie 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *