Owszem – o wprowadzeniu w przyszłości nowoczesnego systemu fiskalizacji mówiło się od bardzo dawna. Podobnie jak o ogólnym charakterze oraz zasadach ich funkcjonowania. A także o tym, kto musi się liczyć z obowiązkiem wcześniejszego wdrożenia tego typu urządzeń. Jednak teraz sytuacja uległa zdecydowanej zmianie, bowiem konkretne ustalenia nabrały końcowej formy prawnej – formy przepisów, które już za chwilę wejdą w życie.
Świat fiskalny w nowoczesnym wydaniu
Temat modernizacji obrotu gospodarczego i stworzenia nowoczesnego systemu fiskalizacji online wspominany jest już od paru lat. Z jednej strony nabierał on na sile wraz z trwającymi pracami nad prawnym i technicznym uregulowaniem tej kwestii. Z drugiej zaś – mimo kolejnych szczegółów, trafiających do publicznej wiadomości – nie obyło się bez wątpliwości, falstartów i opóźnień, związanych z końcowymi ustaleniami. Zwłaszcza tymi najważniejszymi dla zainteresowanych podatników: kiedy pojawią się urządzenia rejestrujące nowego typu, kto będzie musiał się w nie zaopatrzyć oraz w jakim momencie powinien rozpocząć ewidencję przy użyciu tych technologii?
Pewne odpowiedzi na te pytania już się pojawiały, ale – jak nietrudno się domyślić – z czasem ulegały one pewnym przekształceniom. Teraz jednak mówimy o końcowym projekcie kluczowego aktu prawnego, a mianowicie nowelizacji ustawy o VAT. Projekcie, który został przegłosowany przez Sejm oraz Senat i praktycznie czeka jedynie na podpis Prezydenta RP. I co szczególnie ważne, wedle ustaleń zawartych w tej nowelizacji, regulacje prawne mają wejść w życie z dniem 1 maja 2019. Jakie konkretnie?
Wcześniejsze urządzenia online obowiązkowo dla…
Ze wspomnianą wyżej datą wiążą się dwie istotne kwestie. Po pierwsze, z 1. maja 2019 ma zostać uruchomione Centralne Repozytorium, do którego kasy i drukarki online będą przesyłać niezbędne informacje. Po drugie – od tego dnia powinna istnieć możliwość nabycia i zainstalowania w firmie urządzeń rejestrujących nowego typu. Zwłaszcza, że prace czołowych producentów technologii sprzedaży nad takimi modelami trwają już od jakiegoś czasu. W związku z nimi pewne urządzenia już otrzymały homologacje Głównego Urzędu Miar, jak np. Elzab K10 Online, Farex Pro 300 i Farex Pro 600 czy Novitus Nano Online.
Kwestia ta jest o tyle ważna, że pewne firmy będą zobligowane do wcześniejszego wdrożenia online’owych urządzeń rejestrujących. Bo choć cały proces wprowadzania nowego systemu fiskalizacji będzie przebiegał stopniowo, to jednak konkretne grupy zawodowe staną przed koniecznością szybszego rozpoczęcia ewidencji obrotu za pomocą opisywanych technologii. Pierwsze z modeli online zaczną korzystać działalności zajmujące się mechaniką pojazdową, sprzedażą paliw i wymianą opon, bo już od 1 stycznia 2020. Znowu od 1 lipca 2020 roku takie kasy i drukarki fiskalne będą musiały funkcjonować w przedsiębiorstwach związanych z hotelarstwem, gastronomią oraz sprzedażą węgla. Natomiast podatnicy świadczący usługi prawnicze, medyczne (lub dentystyczne), fryzjerskie i kosmetyczne, powinni obowiązkowo działać przy użyciu urządzeń online od 1 stycznia 2021 roku. Jednocześnie warto zaznaczyć, że z dniem 1 września 2019 roku nie będą już dostępne w sprzedaży kasy fiskalne z papierową kopią paragonów.
O! Na początku myślę – trochę tych grup z wcześniejszym obowiązkiem wdrożenia jest… ale potem zorientowałem się, że ten obowiązek mnie ominął 😛 inna sprawa, że tak czy siak zajdzie konieczność zaopatrzenia się w urządzenie fiskalne, ale fajnie, że będę mógł skorzystać z ulgi 😉