Do pojawienia się na rynku fiskalnym kas online zostało już niewiele czasu. Niedawno przecież weszły w życie warunki i kryteria techniczne dla tych urządzeń, więc producenci na dniach rozpoczną ich tworzenie. Jest to istotne zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy zostaną niedługo zobligowani do wymiany dotychczasowych kas rejestrujących na modele online. O jakich podatników konkretnie chodzi i do jakiego terminu będą oni musieli dopilnować wszelkich formalności.
Terminy zapisane w ustawie VAT
Terminy wymiany kas fiskalnych zostaną zdefiniowane w ustawie o podatku od towarów i usług. Nowelizacja wspomnianego aktu prawnego, zawierająca m.in. przepisy w tej sprawie, zacznie obowiązywać od 1 października 2018 roku. Zgodnie z ostatnim projektem omawianych regulacji, jako pierwsi swoje urządzenia rejestrujące będą musieli wymienić przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej, m.in. mechanicy samochodowi. W ich działalnościach kasy fiskalne online pojawią się najpóźniej do 31 grudnia 2018 roku. A to nie koniec procesu obowiązkowej wymiany urządzeń, które służą do obsługi klientów indywidualnych. W późniejszym czasie dotychczasowe kasy zastąpią m.in. właściciele restauracji i kawiarni, fryzjerzy, kosmetolodzy, lekarze czy prawnicy. W ten sposób ustawodawca chce oczywiście przyspieszyć wprowadzanie systemu fiskalizacji online w Polsce. Co więcej, obowiązkowa wymiana urządzeń w wybranych branżach ma się przyczynić do lepszej ściągalności należnych podatków.
Zakup kasy online to nie wszystko
Zastąpienie obecnej kasy fiskalnej będzie wymagało od przedsiębiorcy przede wszystkim zakupu i prawidłowego zainstalowania urządzenia rejestrującego online. Nie można jednak zapominać o tym, że przepisy wymuszą również na podatniku poprawne „zamknięcie” dotychczasowego modelu. W tym przypadku chodzi oczywiście o odczytanie pamięci fiskalnej oraz wszelkie procedury z tym związane. Co więcej, warto zaznaczyć, że przy wdrażaniu modelu online będziemy mieli do czynienia z innego rodzaju fiskalizacją. Uruchomienie takiego urządzenia w trybie fiskalnym ma polegać m.in. na jego „powiązaniu” z Centralnym Repozytorium Kas. Wtedy też kasa online otrzyma harmonogram transmisji danych oraz indywidualny numer ewidencyjny. W rezultacie, podatnik nie będzie musiał informować Urzędu Skarbowego o tym, że odbyła się fiskalizacja jego urządzenia rejestrującego.
Ulga także za wymianę urządzenia fiskalnego
Do tej pory ustawowa ulga przysługiwała tylko tym podatnikom, którzy instalowali pierwsze kasy fiskalne w swoich firmach. System online wprowadzi bardzo duże zmiany w tej kwestii. Zgodnie z ostatnim projektem nowelizacji ustawy VAT, z refundacji części wydatku skorzystają tylko przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wdrożenie kas online. Innymi słowy, przy instalacji modelu z elektroniczną kopią paragonów nie będzie można liczyć na zmniejszenie kosztów. Niemniej, ulga za kasę online ma obowiązywać nie tylko przy pierwszym urządzeniu rejestrującym. Otrzymają ją także podatnicy zobligowani do wcześniejszej wymiany obecnych technologii sprzedaży. W obydwu sytuacjach ulga wyniesie maksymalnie 700 zł (od każdego pierwszego/wymienianego urządzenia).
Zastępowanie dotychczasowych kas fiskalnych nie będzie jedyną konsekwencją zmian w przepisach. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
Dobrze, że sama wymiana też jest objęta ulgą…choć trudno, żeby nie była, skoro mam dobre urządzenie, a nagle przepisy zmuszają mnie do jego wymiany… :////