Z góry można przyjąć, że wybór każdego urządzenia elektronicznego wiąże się z pewnymi przygotowaniami. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, musimy najpierw przeanalizować i porównać ze sobą różne opcje. Tylko wtedy uda nam się sięgnąć po urządzenie, które faktycznie spełni nasze oczekiwania. Podobnie jest oczywiście z zamówieniem i wdrożeniem odpowiedniego czytnika kodów. Dlatego chcielibyśmy zaoferować Wam małe wsparcie w wyborze właściwego modelu…
Rodzaj czytnika to podstawa!
Od tego zaczyna się cała przygoda ze skanerami kodów kreskowych. Na samym początku trzeba bowiem ustalić, jaki rodzaj czytnika sprawdzi się w konkretnej działalności gospodarczej. A wybór różnych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych jest naprawdę duży. Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia przewodowe, jak i bezprzewodowe, skanery do zabudowy, stacjonarne czy przemysłowe. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wdrożyć w firmie właściwy typ czytnika kodów kreskowych. Czasami oczywiście w jednym przedsiębiorstwie sprawdzą się 2 różnego rodzaju urządzenia. Skaner do zabudowy można przecież wykorzystywać na stanowisku obsługi klientów, a czytnik ręczny, przewodowy albo bezprzewodowy, w firmowym magazynie.
Zakres obsługiwanych kodów kreskowych
Nie da się ukryć, że skaner wdrożony w firmie będzie wykorzystywany do pozyskiwania informacji z kodów kreskowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż nawet urządzenie reprezentujące ten sam rodzaj czytników, oferują często różne parametry techniczne. I nie chodzi tutaj o maksymalną odległość czy szybkość skanowania. Kluczowe jest przede wszystkim to, jakie kody kreskowe urządzenie może odczytywać. W tym przypadku standardem jest obsługa kodów jednowymiarowych. Z kolei bardziej zaawansowane modele pozwalają również na pozyskiwanie danych z obiektów typu 2D, np. DataMatrix lub QR. Ponadto, niektóre urządzenia zapewniają wybór wariantu modułu skanującego. W ten sposób można np. zamówić skaner, który zagwarantuje większą odległość odczytu bądź obsługę kodów kreskowych o dużej gęstości.
Inne, przydatne funkcjonalności w skanerach
Jakie rozwiązania techniczne, stosowane we współczesnych skanerach kodów kreskowych, mogą jeszcze usprawnić pracę? Niekiedy istotne okazuje się to, w jaki sposób czytnik sygnalizuje prawidłowe pozyskanie danych. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z potwierdzeniem optycznym oraz dźwiękowym. Jednakże, w niektórych skanerach dostępna jest też sygnalizacja wibracjami. Taka funkcjonalność sprawdza się np. w głośniejszych miejscach pracy. Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób czytnik może współpracować z innymi elementami firmowego systemu. Omawiane tu urządzenia podłącza się m.in. do komputerów lub kas fiskalnych. Aby jednak transmisja danych była w ogóle możliwa, skaner kodów powinien posiadać odpowiedni port komunikacyjny (w przypadku modelu bezprzewodowego będzie to moduł Bluetooth).
Jak widać, zamówienie czytnika kodów, który będzie dopasowany do potrzeb firmy, nie jest wcale skomplikowanym zadaniem. Zazwyczaj wystarczy zapoznać się wtedy z podstawowymi parametrami i funkcjami dostępnych skanerów. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie ze wsparcia sklepu, w którym chcemy kupić czytnik. Przedstawiciele dostawcy technologii dla handlu i usług z pewnością pomogą we wdrożeniu najlepszego rozwiązania dla firmy.
fajnie, że są tak zróżnicowane skanery kodów kreskowych, ale ja i tak wybrałem kolektor danych, który dodatkowo posiada tę technologię 🙂