Tania kasa fiskalna – czy rzeczywiście się opłaca?

Tania kasa fiskalna marki Novitus

Chociaż łatwo wymienić wiele ważnych aspektów urządzeń rejestrujących, to przedsiębiorcy bardzo często kierują się zwłaszcza jednym – ceną. Oczywiście, na dzisiejszym rynku technologii sprzedaży nietrudno znaleźć zdecydowanie tanie kasy fiskalne. Pytanie jednak, czy zakup takiego modelu zawsze się opłaca? I od czego to zależy? Oraz co mogą zaoferować wspomniane, niedrogie rozwiązania?

Co łączy wszystkie sprzedawane kasy fiskalne?

To, co oczywiste, może się okazać kluczowe dla naszych późniejszych decyzji. Urządzenia rejestrujące to szczególny typ technologii, którego funkcjonowanie i stosowanie jest regulowane przepisami. Każda kasa fiskalna, aby można ją było wykorzystywać do zgodnego z prawem ewidencjonowania obrotu, musi spełniać konkretne kryteria i warunki oraz posiadać odpowiednie rozwiązania. Tylko wtedy bowiem otrzyma ona pozytywną decyzję Głównego Urzędu Miar, niezbędną, jeśli ma być dopuszczona do sprzedaży. A zatem, wszystkie urządzenia fiskalne, oferowane przez firmy zajmujące się sprzedażą tego typu technologii, spełniają wymogi prawne i są przygotowane do prawidłowego rejestrowania obrotu. Wszystkie, czyli zarówno te najdroższe i najbardziej zaawansowane, jak i te najprostsze i zarazem najtańsze. Jednym słowem – nawet kasy fiskalne dostępne w najniższych cenach posiadają wszystko co niezbędne, aby przy ich użyciu przedsiębiorca mógł sprawnie i zgodnie z przepisami prowadzić działalność handlową.

Tanie kasy fiskalne są nieciekawe?

Nie ma co ukrywać, że jeśli naszym priorytetem w kwestii wyboru kasy fiskalnej pozostanie jak najniższy koszt zakupu, będziemy musieli się zdecydować na prostsze urządzenie, nie posiadające tylu atrakcyjnych rozwiązań, co modele z wyższej półki cenowej. Czy jednak to oznacza, że skromniejszy wydatek zmusza nas do zaopatrzenia się w mniej funkcjonalną technologię? Niekoniecznie. Pomijając już to, co wynika z powyższego akapitu – czyli że każdy tego typu model w pełni nadaje się do ewidencjonowania obrotu – to tanie kasy fiskalne również potrafią posiadać rozwiązania zdecydowanie usprawniające pracę czy obsługę samego urządzenia. Przykładem może być takie, często spotykane wyposażenie, jak wygodny, wrzutowy mechanizm drukujący, ułatwiający instalację materiałów eksploatacyjnych, przejrzyste wyświetlacze czy przyciski funkcyjne, pozwalające na programowanie własnych skrótów klawiszowych i łączenie ich z konkretnymi opcjami czy pozycjami z bazy towarowej. Niektóre niedrogie kasy rejestrujące bywają nawet wyposażane w nowocześniejsze i atrakcyjne rozwiązania, np. elektroniczną kopię paragonów.

Charakter biznesu, czyli czy to się opłaca?

Wedle tego, co powiedzieliśmy wcześniej, odpowiedź brzmi: tak, niejednokrotnie zakup tańszej kasy fiskalnej jest ruchem opłacalnym. Ale czy zawsze? Wbrew pozorom nie zawsze. Przykładowo, warto zastanowić się, czy rezygnacja z elektronicznej kopii paragonów, ze względu na cenę urządzenia, jest rzeczywiście rozsądne. To dość uniwersalne rozwiązanie, dające szereg korzyści praktycznie każdemu przedsiębiorstwu. Jednym z takich atutów jest mniejsze zapotrzebowanie na papier termiczny, co przekłada się na mniejsze wydatki związane z materiałami eksploatacyjnymi. Tak więc w dalszej perspektywie koszt takiej funkcji może się zwrócić. Poza tym, niektóre aspekty, takie jak wyższe parametry czy dodatkowe funkcje potrafią mieć korzystne przełożenie na efektywność pracy (np. zróżnicowane standardy komunikacyjne), działania promocyjne (np. nowoczesny wyświetlacz) czy wręcz dopiero umożliwić wykonywanie obowiązków (np. większa liczba PLU). Wszystko zależy od charakteru biznesu oraz specyfiki oczekiwań, jakie stawia nasza działalność. To od nich powinniśmy zacząć rozważania nad nabywaną kasą fiskalną, nawet jeśli jedną z kluczowych kwestii pozostaje dla nas cena urządzenia.

1 Comment

  1. Ninka

    w moim przypadku bardzo sie oplacilo, jedyne na czym rzeczywiscie nie oszczedzalam to elektroniczna kopia bo wlasnie…nie warto na tym przycinac

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *