Co trzeba wiedzieć o uldze za pierwszą kasę fiskalną?

Zwrot za zakup kasy fiskalnej

Ulga za zakup pierwszej kasy fiskalnej została wprowadzona przez ustawę o podatku od towarów oraz usług. Szczegółowo tę kwestię reguluje jednak inny akt prawny, czyli Rozporządzenie Ministra Finansów w tej sprawie. Ze wspomnianych przepisów wynika jednoznacznie, że zwrot części wydatku przysługuje praktycznie każdemu przedsiębiorcy, który kupuje pierwsze urządzenie rejestrujące. Niemniej, aby skorzystać z ustawowej refundacji, trzeba najpierw dopełnić o kilku formalnościach.

Warunek konieczny – poprawna instalacja kasy!

Bez tego trudno wyobrazić sobie otrzymanie jakiejkolwiek ulgi. Prawidłowe i terminowe zainstalowanie pierwszej kasy jest absolutnie niezbędne, aby móc skorzystać z refundacji części wydatku. Istotny jest zwłaszcza pierwszy etap tej procedury, czyli zgłoszenie do Urzędu Skarbowego liczby kas oraz miejsc ich pracy (dla handlu mobilnego będzie to adres firmy). Zgodnie z przepisami, m.in. na podstawie tego zawiadomienia US przyznaje później odpowiednią ulgę – do 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł. Niemniej, nie można również zapomnieć o pozostałych etapach procedury instalacyjnej: fiskalizacji, poinformowaniu Urzędu Skarbowego o wprowadzeniu urządzenia w tryb fiskalny oraz umieszczeniu na danym modelu numeru ewidencyjnego (w trwały sposób, w widocznym miejscu).

Komu przysługuje zwrot za pierwsze urządzenie?

Rozporządzenie Ministra Finansów mówi wprost, że ulga za pierwszą kasę przysługuje nie tylko płatnikom VAT, ale także przedsiębiorcom zwolnionym z tego podatku oraz wykonującym wyłącznie czynności zwolnione. Innymi słowy, z refundacji może skorzystać praktycznie każdy. Równocześnie jednak, warto zaznaczyć, że wymienione przed chwilą grupy powinny się starać o ulgę w odmienny sposób.

„Watowcy” mogą dokonać odliczenia odpowiedniej kwoty w deklaracji podatkowej od towarów i usług. Jednakże, należy to zrobić dopiero za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęła się rejestracja sprzedaży na kasie (lub za okres późniejszy). Natomiast w przypadku przedsiębiorców zwolnionych cała procedura wygląda zupełnie inaczej. Ta grupa może się starać o zwrot bezpośrednio na rachunek swojej firmy w banku. Niezbędne jest wtedy złożenie wniosku do US, który wykona przelew w terminie do 25 dni.

 

Zanim zaczniecie się starać o refundację za zakup pierwszej kasy rejestrującej, koniecznie przeczytajcie z uwagą Rozporządzenie Ministra Finansów w tej sprawie. I pamiętajcie, że istnieją sytuacje, w których występuje konieczność zwrócenia otrzymanej ulgi. Ale to już temat na inny wpis 😉

1 Comment

  1. Elżbieta

    od czego zależy, ile zł zwrotu otrzymamy? pozdrawiam

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *