Sporo się mówi o Rozporządzeniu przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. A najczęściej o nowym systemie fiskalizacji oraz funkcjonujących w ramach niego urządzeniach rejestrujących. Tymczasem regulacje prawne, które mają wejść w życie na początku przyszłego roku, będą miały znaczenie nie tylko dla przedsiębiorców, ale również ich klientów. Dowodem na to jest zamiar wprowadzenia e-paragonu. Jakie korzyści przyniesie konsumentom wspomniane rozwiązanie?
Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych dla urządzeń rejestrujących powstaje w wyniku zamiaru wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji, łączącego przez internet użytkowane kasy z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Wynikiem tych regulacji prawnych będzie szereg zmian, dotykających różnych aspektów sprzedaży. Konsumenci również je odczują, choćby z racji tego, że w przyszłości będą mogli się ubiegać o fiskalne dowody sprzedaży także w wersji elektronicznej.
Cyfrowa wersja drukowanego paragonu
Jeśli chodzi o zagadnienia związane z technologiami sprzedaży i branżą fiskalną, to temat elektronicznych dokumentów nie jest niczym nowym. Już od dłuższego czasu są dostępne na rynku urządzenia rejestrujące, które pozwalają na archiwizację kopii wystawionych paragonów w formie cyfrowej. I ze względu na swoje liczne zalety, rozwiązanie to już niedługo będzie standardem w kasach oraz drukarkach fiskalnych. Nowe przepisy prawdopodobnie spowodują, że wyjdą z użycia urządzenia dwurolkowe.
Niemniej, za sprawą przygotowywanego Rozporządzenia, kasa fiskalna online zyska w tej kwestii jeszcze jedną funkcję. Podczas transakcji klienci będą mogli poprosić sprzedawcę o wyemitowanie paragonu w formie elektronicznej. Dokument dotrze na konto poczty elektronicznej nabywcy i, podobnie jak jego wersja papierowa (która nie przestanie obowiązywać!), posłuży w celu skorzystania z prawa zwrotu lub reklamacji w danym punkcie handlowym. Chodzi więc o komfort przechowywania ważnych dokumentów fiskalnych oraz sytuacje niewymagające posiadania odpowiedniego wydruku.
Warto przy okazji wspomnieć, że to nie jedyna zmiana, która wpłynie na wygodę przebiegu sprzedaży. Nowe kasy będą też standardowo pozwalać na współpracę z terminalami płatniczymi, co zapewne przyczyni się do wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych – tańszych w administracji, łatwiejszych w kontrolowaniu i szybszych w realizacji.
Kasy online połączone z centralnym repozytorium
Opisane powyżej kwestie związane są z pracami nad nowym Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczącym kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących. Jego głównym przedmiotem jest zamiar wprowadzenia systemu fiskalizacji. Dzięki niemu wszystkie kasy rejestrujące mają zostać połączone w trybie online z centralnym repozytorium. W rezultacie, informacje na temat dokonanych sprzedaży oraz operacji na urządzeniu fiskalnym będą automatycznie przesyłane do serwerów Ministerstwa Finansów. To umożliwi skuteczniejsze kontrolowanie poszczególnych działalności handlowych – sprawdzanie prawidłowości prowadzonej ewidencji obrotu oraz ściągalności należnych podatków. Ostatecznie więc, działania te powinny wesprzeć przedsiębiorców biorących udział w uczciwej konkurencji, a także przyczynić się do dalszej likwidacji szarej strefy.
Różne kwestie budzą u mnie lekkie wątpliwości, aczkolwiek e-paragony wydają się naprawdę fajnym pomysłem. I w zasadzie, na miarę dzisiejszych czasów i możliwości – rozwiązaniem dość zrozumiałym.