Kasy fiskalne gotowe na online. Czy już są dostępne?

Kasy fiskalne gotowe na online

Kasy fiskalne online to przyszłość branży technologii sprzedaży. Już od początku 2018 jedynie takie urządzenia rejestrujące zaczną trafiać na polski rynek. Pojawienie się modeli tego typu będzie zaś związane z wprowadzeniem w naszym kraju systemu fiskalizacji online. Co warto wiedzieć o nowych kasach rejestrujących i czy istnieje szansa na to, aby już teraz przygotować się do zmian w przepisach i obsługi urządzeń z dodatkowymi funkcjami?

Kasy w nowym systemie fiskalizacji

Co najmniej od połowy 2016 roku trwają prace nad stworzeniem Rozporządzenia, które ustanowi nowe kryteria techniczne dla kas rejestrujących. Przepisy te będą zaś potrzebne po to, aby w Polsce można było wprowadzić system urządzeń fiskalnych online. Całe rozwiązanie ma polegać na tym, że kasy użytkowane przez krajowych podatników zaczną na bieżące przesyłać dane do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Ponadto, wraz z wprowadzeniem nowego systemu, urządzenia fiskalne zaczną oferować wystawianie i przesyłanie paragonów elektronicznych. A to nie wszystko. Standardem, obecnym w każde kasie, która trafi na rynek w 2018 roku lub w latach późniejszych, będzie możliwość współpracy z terminalem płatniczym.

Więcej o zmianach w przepisach przeczytacie tutaj: http://www.kasyfiskalne2018.pl/

Wymiana dotychczasowych urządzeń fiskalnych

Wiele wskazuje na to, że ustanowienie systemu fiskalizacji online będzie się wiązało z koniecznością wymiany urządzeń rejestrujących. I co najważniejsze, może to dotyczyć mnóstwa polskich przedsiębiorców. Kasy fiskalne, które są obecnie dostępne na krajowym rynku, nie posiadają bowiem wszystkich funkcjonalności, niezbędnych do pracy w systemie online. Pytanie jednak, czy w każdym przypadku wymiana urządzenia stanie się obowiązkowa? Okazuje się, że już dziś są produkowane kasy rejestrujące, które będzie można użytkować w ramach nowych rozwiązań technologicznych oraz prawnych.

Modele „Online ready” od Elzab

Na początku 2017 roku jeden z topowych producentów technologii sprzedaży – Elzab – ogłosił, że część jego urządzeń rejestrujących będzie można dostosować do wymogów technicznych, które zaczną obowiązywać na początku 2018 roku. W grupie tych modeli znalazła się m.in. bardzo popularna kasa fiskalna z panelem dotykowym, czyli K10. Poza tym, certyfikat „Online ready” otrzymały: Mini E, Mera TE oraz Mera F E.

Na czym polega gwarancja modernizacji urządzenia rejestrującego, wyprodukowanego przez Elzab? To proste – podatnik może już dziś zamówić jeden z modeli z certyfikatem „Online ready”. A kiedy nowy system fiskalizacji wejdzie w życie, wystarczające będzie zgłoszenie chęci zmodyfikowania urządzenia. Innymi słowy, pozwoli to uniknąć konieczności wymiany dotychczasowego modelu. Dodatkowo, zapewne zmniejszy koszty dostosowania firmy do funkcjonowania w ramach nowych przepisów.

Przydatny link: https://www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online

1 Comment

  1. gizmo85

    Dobrze, że te koszty nie spadają (chyba?!) na człowieka jak grom z nieba. No ale jak wszyscy wymieniają, to wszyscy. Dobrze, że chociaż część nie musi pakować się w zakup „starych” urządzeń fiskalnych, tylko może właśnie zainwestować w rozwiązanie typu Online Ready.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *