Czym charakteryzuje się waga etykietująca?

Waga elektroniczna niejedno ma oblicze. Urządzenia tego typu przede wszystkim cechują się różnymi zakresami ważenia, jak również często w odmienny sposób sprawdzają się podczas pracy w systemie sprzedaży. Waga może przeliczać pomiary masy na konkretne ceny za kilogram czy też oferować wykonywanie obowiązków przy użyciu klawiszy funkcyjnych. Dostępnych opcji jest naprawdę dużo. Niemniej, tym razem przyjrzymy się bliżej modelom z konkretnej kategorii. Pytanie brzmi: czym charakteryzują się wagi etykietujące?

Waga elektroniczna z mechanizmem drukującym

Podstawowym wyznacznikiem każdej wagi etykietującej jest fakt, iż urządzenie tego typu posiada mechanizm drukujący (w większości przypadków – termiczny). Jego praca jest rzecz jasna uzależniona od parametrów konkretnego modelu. Istnieje jednak kilka istotnych kwestii, które decydują o jakości działania mechanizmu drukującego, m.in. szybkość wystawiania etykiet, dostęp do różnych wzorów wydruku, rozdzielczość wydruku czy też obsługiwane materiały eksploatacyjne. Okazuje się bowiem, że waga tego typu może korzystać zarówno z papieru termicznego, jak i samoprzylepnego. No i oczywiście z etykiet. Co więcej, zawsze warto zwrócić uwagę na to, czy dany model oferują prostą wymianę materiałów eksploatacyjnych.

Interfejsy komunikacyjne

Waga etykietująca niezwykle rzadko pracuje samodzielnie. Zdecydowanie częściej urządzenie tego typu funkcjonuje w mniejszym lub większym systemie sprzedaży, pośród wielu innych elementów. Dlatego tak ważne jest, w jaki sposób połączymy całe rozwiązanie technologiczne. W dużej mierze decydują o tym interfejsy komunikacyjne, które posiada waga etykietująca. Podstawowym portem, znajdującym się w większości modeli, jest RS-232. Bardziej zaawansowane technologicznie wagi są natomiast wyposażone w złącze Ethernet. Pozwala ono na płynną wymianę danych w sieci, np. z komputerem lub terminalem komputerowym.

Klawisze funkcyjne

Niewątpliwą zaletą wagi z mechanizmem drukującym jest obecność klawiszy funkcyjnych. Znajdują się one albo na klawiaturze, albo na ekranie dotykowym (w bardziej zaawansowanych modelach). Podobnie jak w przypadku kas fiskalnych, klawisze funkcyjne można wykorzystać do znacznie szybszego wykonywania obowiązków. Przykładowo: pozwalają one na bezpośrednie wywoływanie popularnych elementów asortymentu, wraz ze zdefiniowanymi informacjami na ich temat. Liczba dostępnych do zdefiniowania przycisków jest oczywiście zależna od konkretnej wagi. Zazwyczaj będzie ich około kilkudziesięciu.

Baza towarowa (PLU)

Programowanie klawiszy funkcyjnych nie miałoby aż tak dużego znaczenie, gdyby nie opcja zdefiniowania tych elementów asortymentu, które mają podlegać ważeniu. Dlatego właśnie wiele modeli etykietujących oferuje skonfigurowanie bazy towarowej (PLU). Procedura programowania poszczególnych pozycji może się odbywać bezpośrednio z pozycji klawiatury urządzenia. Niemniej, jeżeli planujemy zdefiniować bardzo dużo elementów asortymentu, np. kilka tysięcy, warto skorzystać ze wsparcia odpowiedniego oprogramowania sprzedażowo-magazynowego. Takie narzędzie informatyczne ułatwi zarówno rozpoczęcie pracy, jak i późniejsze zarządzanie ważonymi produktami.

Zakresy ważenia i ich warianty

Skoro głównym bohaterem tego wpisu jest waga elektroniczna, trudno nie omówić kwestii zakresów pomiaru masy. Parametr ten ma bowiem duży wpływ na obsługę sprzedawanego asortymentu. W większości przypadków do dyspozycji użytkownika będą 2 zakresy: do 6 kg z dokładnością do 2 g oraz od 6 do 15 kg z dokładnością do 5 g. Dzięki temu urządzenie dobrze radzi sobie zarówno z lżejszymi, jak i cięższymi produktami. Ponadto, niektóre modele pozwalają na wybór konkretnego wariantu zakresów ważenia. Taka opcja zapewni ścisłe dopasowanie wagi etykietującej do potrzeb przedsiębiorstwa.

2 Comments

  1. myname

    a słyszał ktos o wagach multimedialnych? o co w nich chodzi

    Reply
  2. zen

    to taka wypasiona „odmiana” wag etykietujących.. masz tam dodatkowo ekran dotykowy.. zazwyczaj

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wprowadź wartość CAPTCHA: *